The Iris Optical RGB by ThermalTake uses an Optical sensor from Pixart, specifically the PMW-3325, providing a DPI/CPI range of 400, 800, 1600, 3200, 5000. This results in a tracking speed of 100IPS, and a maximum acceleration of 20G. It uses a USB connection with a 1.8m cable. It weighs in at 123g without the cable and is approximately 123 x 68.71 x 41.13 mm (LxWxH).
The IRIS Optical RGB Gaming Mouse comes with two-zone 16.8 million of true RGB color and features 9 dynamic lighting effects with unique side aura illumination for enhanced gaming atmosphere. The use of a PMW-3325 gaming grade optical sensor with up to 5000 DPI provides superior accuracy and precision gaming for when you need it most; and is equipped with durable gaming grade switches with a lifespan of up to 20-million clicks for long-lasting gameplay. With a right-handed ergonomic and lightweight design, the IRIS RGB Optical provides long-lasting comfort during periods of long play with additional features such as profiles, macro, lighting effects, colors and button controls customized via software.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | 30 |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Command Center Pro |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | PMW-3325 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400, 800, 1600, 3200, 5000 |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 100IPS |
| Max acceleration | 20G |
| Polling Rate Wired | 2000HZ, 1000HZ, 500HZ, 250HZ, OR 125HZ |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16.8 Million RGB |
| Lighting Effect | Static, Pulse, Spectrum Running, Snake Marquee, Wave, Reactive, Blink , Sound Control, System Temperature |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 123 x 68.71 x 41.13 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 123g |