The Prime Mini Wireless by Steelseries uses an Optical sensor from SteelSeries, specifically the TrueMove Air, providing a DPI/CPI range of 100 - 18,000 in 100 CPI Increments. This results in a tracking speed of 400 ips, and a maximum acceleration of 40G. It uses a USB, Wireless connection. It weighs in at 73g without the cable and is approximately 120.3 x 66.2 x 40.7 mm (LxWxH).
Another first in esports - Prestige Optical Magnetic Switches are the most consistent and reliable switches for competitive play 73g ultra lightweight and mini form factor designed with top esports pros Pro grade 1-to-1 tracking with the TrueMove Air optical gaming sensor Quantum 2.0 Wireless offers lag-free gaming with dual channel optimization Over 100 hours of high-performance 1000Hz gameplay plus fast-charge
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB, Wireless |
| Cable length | USB Type-A to Type-C 2m |
| Wireless | 2.4GHz |
| Battery Type | |
| Battery Life | 100 Hours |
| Colourway | Matte Black |
| Ambidextrous | Symmetrical, Right-Handed |
| Coating | |
| Software | SteelSeries Engine |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Prestige OMâ„¢ optical magnetic switches |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | SteelSeries |
| Model | TrueMove Air |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 - 18,000 in 100 CPI Increments |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 ips |
| Max acceleration | 40G |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 1 RGB Zone |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120.3 x 66.2 x 40.7 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 73g |