The Prime Mini by Steelseries uses an Optical sensor from SteelSeries, specifically the TrueMove Pro, providing a DPI/CPI range of 100 - 18000 CPI in 100 CPI Increments. This results in a tracking speed of 450 IPS, and a maximum acceleration of 50G. It uses a USB connection with a 2m cable. It weighs in at 61g without the cable and is approximately 120.3 x 66.2 x 40.7 mm (LxWxH).
Smaller. Lighter. All Performance. Another first in esports - Prestige Optical Magnetic Switches are the most consistent and reliable switches for competitive play 61g ultra lightweight and mini form factor designed with top esports pros Pro grade precision tracking with the TrueMove Pro gaming sensor On-board customization with pre-set polling rates and CPI profile settings Detachable super mesh cable for quick swipes and feather-light feel
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A to Type-C 2m |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black Matte Finish |
| Ambidextrous | Symmetrical, Right-Handed |
| Coating | |
| Software | SteelSeries Engine |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Prestige OM optical magnetic switches |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | SteelSeries |
| Model | TrueMove Pro |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 - 18000 CPI in 100 CPI Increments |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 450 IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 1-Zone RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120.3 x 66.2 x 40.7 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 61g |