The HS60 Haptic by Corsair is a Stereo channel gaming headset, which uses a 50mm neodymium driver. It uses a USB connection with a 1.8m cable. This delivers a frequency response of 20Hz - 20 kHz and a sensitivity of 111dB (+/-3dB). It also has a Unidirectional noise cancelling microphone with a frequency response of 100Hz to 10kHz and a sensitivity of -40dB (+/-3dB).
The CORSAIR HS60 HAPTIC Gaming Headset delivers haptic bass that you can feel, with comfortable memory foam ear pads and custom-tuned 50mm neodymium audio drivers for quality audio.
Specification | |
| Software | No |
| Weight (grams) | |
| Channels | Stereo |
| Connection | USB |
| Cable Length | 1.8m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 50mm neodymium |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohms @ 1 kHz |
| Frequency Response | 20Hz - 20 kHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 111dB (+/-3dB) |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Unidirectional noise cancelling |
| Impedance | 2.2k Ohms |
| Sensitivity at 1KHz | -40dB (+/-3dB) |
| Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |